53 procent 6 mm: co rozkład kalibrów na mistrzostwach IPRF 2026 mówi o strzelectwie długodystansowym
Na mistrzostwach świata Precision Rifle 2026 w Teksasie Cal Zant zebrał dane o wyposażeniu stawki w przeważającej części nieamerykańskiej. Liczby są pouczające – ale nie przekładalne jeden do jednego na Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

Technika · Tło
Podczas mistrzostw świata Precision Rifle 2026 w Teksasie Cal Zant z Precision Rifle Blog zebrał dane o wyposażeniu stawki – stawki w przeważającej części nieamerykańskiej. To obecnie najszersza publicznie dostępna migawka międzynarodowego wyboru kalibrów w dynamicznym strzelectwie precyzyjnym. Dla strzelców z Niemiec, Austrii i Szwajcarii jest pouczająca, ale nie przekładalna jeden do jednego.
Polecenie i podziękowanie
Wcześniejsza wersja tego artykułu wywodziła się z filmu „Kaliber für Long Range Shooting & PRS & 100/300 m | internationaler Vergleich" Toma z kanału V-Projekte z 11 października 2026:
https://www.youtube.com/watch?v=SSpRUW3s9Tc
Dziękujemy Tomowi za jego pracę, która dała impuls do tego tematu. Niniejsza wersja jest samodzielnym artykułem opartym na danych z badania IPRF i własnej kwerendzie źródłowej; nie analizuje filmu. Obejrzyjcie oryginał – otrzymacie wyjaśnienia Toma z pierwszej ręki, a to wspiera jego kanał.
Najważniejsze w skrócie
– Dominuje 6 mm: 53 procent strzelców ujętych w analizie kalibrów używało kalibru 6 mm, 22 procent 6,5 mm, 15 procent .30, 9 procent .25 (źródło 1).
– Udział .30 wynika z regulaminu: dywizja Limited IPRF nakazuje .308 Winchester / 7,62 × 51 NATO i amunicję fabryczną (źródło 2). Poza tą dywizją nikt nie wybrał .308 Win. dobrowolnie (źródło 1).
– Przy swobodnym wyborze prowadzi 6 mm Dasher: 31 procent, dalej 6,5 Creedmoor 23 procent, 6 mm BR 11 procent, 6 mm GT 10 procent, 25 × 47 Lapua 8 procent, 6 mm BRA 7 procent (źródło 1).
– Czołówka jest szersza: wśród dziesięciu najlepszych klasyfikacji generalnej wystartowało sześć nabojów – 3 × 6 Dasher, 2 × 6,5 Creedmoor, 2 × 6 GT, po jednym 25 × 47 Lapua, 25 Creedmoor i 6 mm BRA (źródło 1).
– Zawody: 24-27 września 2026 w Gravestone Precision Shooting koło Lipan w Teksasie, ponad 260 strzelców z 24 krajów, w tym 30 ze Stanów Zjednoczonych (źródło 1).
Do czego odnoszą się wartości procentowe
Cal Zant pisze, że zapytał wszystkich ponad 260 zawodników z 24 krajów; analiza ukazała się 02.11.2026 (źródło 1). Wartości procentowe odnoszą się każdorazowo do strzelców ujętych w danej analizie – niekoniecznie do wszystkich ponad 260 zgłoszonych. Autor nie podaje liczebności dla poszczególnych pytań. Przy analizie nabojów zaznacza, że wyłączył dywizję Limited; jej podstawa jest mniejsza niż podstawa analizy kalibrów. Ponadto badanie mierzy użycie, nie osiągi. Częstość dokumentuje rozpowszechnienie w tej stawce, nie wyższość.
Dlaczego 6 mm: uzasadnienia z badania
Autor wskazuje przede wszystkim odrzut: 6 mm z typowym pociskiem matchowym ma mniejszy odrzut niż większe opcje, co pomaga pozostać na celu i obserwować własne trafienie. 6,5 mm wnosi więcej energii w cel i czyni trafienie lub pudło łatwiej widocznym; .308 ma większy odrzut niż wszystkie pozostałe wymienione warianty. 6 mm Dasher kojarzona jest z powtarzalnością przy opanowanym odrzucie i opisywana przez czołowych strzelców jako nieskomplikowana w dopasowaniu, przy dobrej dostępności gotowo uformowanych łusek (źródło 1).
To przytoczenie wypowiedzi strzelców, nie pomiar. Znosu wiatrem artykuł nie podaje jako uzasadnienia – wbrew rozpowszechnionemu oczekiwaniu; co do żywotności luf nie formułuje tu żadnej wartości liczbowej. Niewyjaśniona pozostaje też obserwacja poboczna: wszyscy strzelcy z 6 mm BR pochodzili spoza Stanów Zjednoczonych (źródło 1).
Co odróżnia 6 Dasher, 6 GT, 6 BR i 6 BRA
Wszystkie cztery wywodzą się z tej samej linii. MDT opisuje 6 mm BR Norma jako wildcat pierwotnie opracowany z .308 Winchester, wprowadzony przez Normę w 1996 roku: długość łuski 2,200 cala (55,88 mm), bark 30 stopni, około 2850 fps (868,7 m/s) z pociskiem 105 granów (6,80 g). 6 BRA ma być niemal identyczna wymiarowo, z barkiem 40 stopni, 1,0-1,5 grana (0,06-0,10 g) większą pojemnością prochową i około 2950 fps (899,2 m/s); 6 mm Dasher ma bark 40 stopni, 0,080 cala (2,03 mm) większą długość do barku, krótszą szyjkę i również około 2950 fps (źródło 8).
Tu źródła są sprzeczne: 6mmBR.com określa przewagę Dashera nad standardową 6BR na około 130 fps (39,6 m/s) i około 3,5 grana (0,23 g) większą pojemność (źródło 9), podczas gdy z wartości MDT wynika około 100 fps (30,5 m/s). Żadne z nich nie podaje wspólnej podstawy pomiarowej. Jako twórcę Dashera 6mmBR.com wymienia rusznikarza Dana Dowlinga; Lapua w swoim ogłoszeniu nie wymienia autora (źródła 9, 3) – przypisanie nie jest zatem potwierdzone przez producenta.
6 mm GT została opracowana w 2019 roku, według Gun Digest, przez George'a Gardnera (GA Precision) i Toma Jacobsa (Vapor Trail Bullets) jako nabój zawodniczy pod łagodne prochy i podawanie z magazynków AICS: bark 35 zamiast 40 stopni, łuska dłuższa od Dashera o 0,150 cala (3,81 mm), dzięki czemu mieści się w magazynku formatu .308, czego Dasher nie zapewnia; 3020-3080 fps (920,5-938,8 m/s) przy 103-105 granach (6,67-6,80 g) (źródło 7). MDT wskazuje wprost problemy z podawaniem w rodzinie BR jako powód powstania 6 mm GT (źródło 8).
Łuski fabryczne: co oferuje Lapua
Lapua ogłosiła 20.01.2025 włączenie 6 mm Dasher do programu łusek, uzasadniając to popytem ze strony benchrestu, polowań na szkodniki na dużym dystansie i precision rifle; w ogłoszeniu brak danych technicznych, łuski macierzystej i terminu dostaw (źródło 3). W przeglądzie produktów 06.11.2026 wymienione były m.in. 6 mm GT (4 PH 6060C), 6 mm BR Norma (4PH6046), 6 mm Dasher (4PH6035C) i 6,5 × 47 Lapua (4PH6010) (źródło 4). Umieszczenie w katalogu nie dowodzi jednak dostępności w handlu specjalistycznym. Co do 7 mm PRC, Shooting Sports USA podało 17.01.2025 informację o łuskach Lapua z dostępnością jesienią (źródło 6); czy dostawy przebiegły zgodnie z planem, nie da się wywnioskować.
Amunicja fabryczna zamiast elaboracji: dywizja Limited
Regulamin IPRF v1.2 z 24.05.2023 ogranicza wszystkie karabiny centralnego zapłonu do maksymalnie kalibru .30 i 3200 fps (975,4 m/s). Dywizja Limited (zwana też Tactical) jest ograniczona do 7,62 × 51 NATO / .308 Winchester oraz 5,56 NATO / .223 Remington. Dla .308 Win. obowiązują maksymalnie 3840 dżuli (2830 ft-lbs) energii wylotowej, 179 granów (11,60 g) masy pocisku i 2800 fps (853,4 m/s). Wildcaty są niedopuszczalne, a regulamin wyraźnie wymaga użycia amunicji fabrycznej (źródło 2).
Tam nie decyduje więc stół do elaboracji, lecz wybór dostępnych załadowań fabrycznych. Że jest to konkurencyjne, pokazuje rok poprzedni: Lapua podała 23.10.2024, że zwycięzca dywizji Limited na mistrzostwach świata IPRF 2024 użył naboju fabrycznego .308 Winchester 175 granów (11,34 g) Scenar-L (źródło 5) – komunikat producenta o własnym sukcesie.
Naboje w przeglądzie
6 mm Dasher · udział 31 % · 6 mm BR Norma, 40 stopni, krótsza szyjka · łuska Lapua tak (4PH6035C) · 3 w pierwszej dziesiątce
6,5 Creedmoor · udział 23 % · nabój samodzielny · łuska Lapua tak · 2 w pierwszej dziesiątce
6 mm BR Norma · udział 11 % · z .308 Win., 30 stopni, 2,200 cala / 55,88 mm · łuska Lapua tak (4PH6046) · 0 w pierwszej dziesiątce
6 mm GT · udział 10 % · 35 stopni, o 0,150 cala / 3,81 mm dłuższa niż Dasher · łuska Lapua tak (4 PH 6060C) · 2 w pierwszej dziesiątce
25 × 47 Lapua · udział 8 % · nazwa odsyła do 6,5 × 47 Lapua · łuska 6,5 × 47 tak (4PH6010) · 1 w pierwszej dziesiątce
6 mm BRA · udział 7 % · 6 mm BR Norma, 40 stopni, +1,0-1,5 grana / 0,06-0,10 g · łuska Lapua nieujęta · 1 w pierwszej dziesiątce
.308 Winchester · wyłączony z analizy nabojów jako kaliber obowiązkowy dywizji Limited · łuska Lapua tak
Źródła: udziały i pierwsza dziesiątka ze źródła 1 (podstawa: strzelcy ujęci w danej analizie, bez dywizji Limited); geometria ze źródeł 7, 8, 9; wykaz łusek ze źródła 4. Łuska macierzysta 25 × 47 Lapua nie jest wyraźnie potwierdzona przez producenta.
Nasza ocena dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii
W BDS long range zaczyna się od 300 m / 328,1 jarda; klasy i specyfikacje techniczne znajdują się według związku w podręczniku sportowym, mistrzostwa Niemiec BDS organizuje na obiekcie w Wiechlicach w Polsce, a strzelcy niemieccy są reprezentowani za pośrednictwem BDS przez DEPRA w federacji nadrzędnej IPRF (źródło 10). DEPRA opisuje dywizje według kategorii broni, osiągów kaliberu oraz ewentualnie Open/Factory i wskazuje, że przepisy niemieckie opierają się na regulaminach IPRF (źródło 11). Oznaczeń klas long range BDS i dopuszczonych kalibrów redakcja nie zdołała udokumentować ze źródła pierwotnego: dokument „SHB LR" (wersja pliku 09.10.2024) jest podlinkowany, ale w dniu pobrania nieosiągalny (źródło 10). Kto planuje wiążąco, musi sięgnąć po podręcznik sportowy w związku.
Przekładalna jest logika dywizji: kto startuje w Limited, strzela .308 Winchester amunicją fabryczną (źródło 2); kto startuje w Open, może zasadniczo używać tak samo nabojów 6 mm widocznych w Teksasie. Pozostają trzy różnice.
Komponenty. Dla 6 mm BRA 06.11.2026 nie była ujęta żadna łuska fabryczna Lapua (źródło 4) – kto ją stosuje, formuje łuski z 6 mm BR. Tego nakładu pracy nie widać w statystyce użycia.
Elaboracja. W Niemczech ładowanie i ponowne ładowanie łusek wymaga zezwolenia: § 27 ustawy o materiałach wybuchowych wymaga zezwolenia, wydawanego z reguły na pięć lat, z wykazaniem potrzeby i fachowości; stanowi ono zarazem zezwolenie na nabycie i posiadanie wytworzonej amunicji zgodnie z § 10 ust. 3 ustawy o broni (źródło 12). Naboje takie jak 6 Dasher czy 6 BRA zakładają ten krok, ponieważ amunicja fabryczna praktycznie nie odgrywa roli. Bez zezwolenia faktycznie pozostaje tylko to, co istnieje jako amunicja fabryczna – co przybliża 6,5 Creedmoor i .308 Winchester.
Długości strzelnic. Dystanse powyżej 300 m / 328,1 jarda są w Niemczech rzadkie; dlatego niemieckie mistrzostwa long range odbywają się w Polsce (źródło 10). Wiechlice oferują według reportażu ponad 16 torów long range do 1200 m / 1312,3 jarda (źródło 13). Kto trenuje głównie na 300 m / 328,1 jarda, wyciąga z 1,5 grana (0,10 g) dodatkowej pojemności niewielką mierzalną korzyść, płaci natomiast formowaniem łusek i zaopatrzeniem.
Dla rozgraniczenia: all4shooters podaje dla F-Open kalibry do 8 mm, a dla F/TR .223 Remington względnie .308 Winchester, podczas gdy tory PRS pracują z limitami czasu najczęściej 90 lub 120 sekund i celami do 1000 jardów / 914 m (źródło 14). Liczby IPRF z Teksasu nie mówią nic o F-Class.
Co pozostaje otwarte
– Liczebności. Autor nie podaje liczby odpowiedzi na poszczególne pytania; zwłaszcza przy udziałach poniżej 10 procent wiarygodność nie jest oceniana.
– Regulamin BDS. Oznaczenia klas i wymogi kalibrowe klas long range nie są udokumentowane ze źródła związkowego.
– Mistrzostwa Niemiec Long Range 2026. Termin, miejsce i dystanse podaje strona organizatora, LongRange Centerfire Club: 2-4 października 2026 w Wiechlicach, dystanse standardowe 300, 600 i 800 m / 328,1, 656,2 i 874,9 jarda, klasa Magnum 600, 800 i 1000 m / 656,2, 874,9 i 1093,6 jarda (źródło 15). Potwierdzenia z własnej publikacji BDS nadal brak. Ta sama strona zawiera ponadto wewnętrzną sprzeczność: opis strony mówi o dystansach do 1240 m / 1356,0 jarda, dane szczegółowe o maksymalnie 1000 m.
– Stan dostaw. Czy 6 mm Dasher, 6 mm GT i 7 mm PRC były w 2026 roku stale dostępne w niemieckojęzycznym handlu specjalistycznym, nie jest udokumentowane.
– Znos wiatrem i żywotność luf. Nie znaleziono zliczbowanych, porównywalnych wartości dla 6 mm wobec 6,5 mm.
– Wersja regulaminu IPRF. Sprawdzono v1.2 z 24.05.2023; czy dla mistrzostw świata 2026 obowiązywała nowsza wersja, nie zostało wyjaśnione.
Do oryginalnego filmu
Pełny film Toma o międzynarodowym porównaniu kalibrów znajdziecie tutaj: „Kaliber für Long Range Shooting & PRS & 100/300 m | internationaler Vergleich", V-Projekte, 11.10.2026
https://www.youtube.com/watch?v=SSpRUW3s9Tc
Źródła
Data pobrania wszystkich źródeł: 06.11.2026.
1. „What the Pros Use: 2026 IPRF World Championship Edition", Cal Zant, PrecisionRifleBlog.com (USA), blog specjalistyczny, 02.11.2026
https://precisionrifleblog.com/2026/11/02/what-the-pros-use-2026-iprf-world-championship-edition/
2. „IPRF Precision Rifle Rules" v1.2, International Precision Rifle Federation, regulamin federacji (PDF), 24.05.2023
https://precisionrifle.org/wp-content/uploads/2023/05/20230524-IPRF-Precision-Rifle-Rules-v1.2.pdf
3. „New case from Lapua: the 6mm Dasher", Lapua (FI), komunikat producenta, 20.01.2025
https://lapua.com/new-case-from-lapua-the-6mm-dasher
4. Przegląd produktów – łuski, Lapua (FI), katalog producenta, bez daty
https://www.lapua.com/products/cartridge-cases/
5. „Lapua factory ammunition wins IPRF World Championship", Lapua (FI), komunikat producenta, 23.10.2024
https://www.lapua.com/lapua-factory-ammunition-wins-iprf-world-championship/
6. „Lapua Introduces New 7 mm PRC Cartridge Cases", SSUSA Staff, Shooting Sports USA (USA), medium branżowe, 17.01.2025
https://www.ssusa.org/content/lapua-introduces-new-7-mm-prc-cartridge-cases/
7. „Ammo Brief: 6mm GT", Gun Digest Editors, Gun Digest (USA), medium branżowe, 19.05.2025
https://gundigest.com/gear-ammo/ammunition/6mm-gt
8. „Analysis: 6mm BR Norma", William Maxwell, MDT (CA/USA), artykuł specjalistyczny producenta, 11.02.2025
https://mdttac.com/blogs/read/analysis-6mm-br-norma
9. „6BR Improved", 6mmBR.com (USA), portal specjalistyczny, bez daty (copyright 2005)
https://www.6mmbr.com/6BRImproved01.html
10. „Long Range" i „Sporthandbuch", Bund Deutscher Sportschützen 1975 e. V. (Niemcy), strony związkowe; podlinkowany „SHB LR" (wersja pliku 09.10.2024) nieosiągalny
https://www.bdsnet.de/standard/longrange.html
https://www.bdsnet.de/standard/sporthandbuch.html
11. „Precision Rifle", DEPRA w BDS (Niemcy), strona związkowa, bez daty
https://www.bds-depra.de/
12. § 27 niemieckiej ustawy o materiałach wybuchowych, Federalny Urząd Sprawiedliwości (Niemcy), źródło urzędowe
https://www.gesetze-im-internet.de/sprengg_1976/__27.html
13. „Schießstandportrait: Airbase Shooting Range Wiechlice", Tanja Loch, all4shooters.com (Niemcy), medium branżowe, 17.06.2023
https://www.all4shooters.com/de/shooting/waffenkultur/schiessstandportrait-airbase-shooting-range-wiechlice/
14. „Know-how: Long Range Schießen mit Klein- und Großkalibergewehren", Ulrich Eichstädt, all4shooters.com (Niemcy), medium branżowe, 20.05.2026
https://www.all4shooters.com/de/shooting/buechsen/know-how-long-range-schiessen-mit-klein-und-grosskalibergewehren/
15. „02.–04. Oktober 2026: Deutsche Meisterschaft BDS LongRange", LongRange Centerfire Club (Niemcy), źródło organizatora, bez daty publikacji
http://longrange-centerfire.club/02-04-oktober-2026-deutsche-meisterschaften-longrange.html
Stan redakcyjny: 06.11.2026. Własnych prób strzeleckich nie przeprowadzono. Wszystkie dane o osiągach są informacjami producenta lub osób trzecich i są jako takie oznaczone.